WOA Staff List

Teaching staff

FORENAMESURNAMESTAFF CODEROLE
JulieAdochJADHead of Faculty – Communications & Lead for Early Career Development Aspiring SLE
YasmeenAkhtarYAKTeacher of English & Deputy Head of Lower School (Y8)
SarahAkramSAKTeacher of ICT (ECT)
NazminAslamNASAssistant of Head of Faculty - Maths
KenishaAsquithKASTeacher of PE & Deputy Head of Upper  School (Y11)
AndrewAtkinsAATAssistant of Head Faculty - Art, Design & Technology
HelenAtkinsHATDeputy SENDCO – Focussed Provisions
NicolaAtkinsNATAssistant Principal – Compliance, Destinations and External Assessment
SimrunBadyalSBAAssistant Principal – Raising Achievement (Maternity Leave)
CherylBennettCBNTeacher of PE (ECT)
CiaraBennettCBETeacher of Maths 
CraigBottCBOTeacher of Business &  Head of Lower School (Y7 and Y8)
YvetteBrittleYBRDirector of Applied Learning
GeorginaChandler- Hurst GCHTeacher of History (ECT)
KimCharlesKCHAssistant of Head Faculty -Performing Arts
LynseyDavies-LunnLDATeacher of English
CatherineDempseyCDETeacher of Performing Arts & Deputy Head of Upper School (Y9)
GeetaDubayGDULead Practitioner – Most Able and Shine
MariaFitzsimonsMFIHead of Faculty - Maths
SimonFranksSFRTeacher of MFL
KatieGomezKGOTeacher of MFL (ECT)
SamuelGraySGRAssistant Principal - Behaviour, Interventions & Personal Development (DSP)
PaulHarrisPHASenior Leader - Coaching & Cultural Capital SLE
LaurenHewittLHETeacher of Maths
JenniferHickmanJHITeacher of Humanities
SericaHunterSHUSenior Leader – KS3 Transition and Curriculum
ChristineJonesCJOLead Practitioner – Science/Raising Boys Achievement
MatthewJonesMJOHead of Faculty - PE
LisaKeough-ForbesLKEAssistant SENDCO
SalmaKhanSKHTeacher of Maths & Designated Teacher – Safeguarding
TirathLalTLAHead of Faculty - ICT
JohnLawJLATeacher of Technology
FrancescaLeoneFLETeacher of PA and English
JoannaLockeJLODeputy SENDCO – Learning & Cognition/Director WOA6
RachelLyn-KewRLYTeacher of ADT & Deputy Head of Lower School (Y8) (Maternity Leave) 
ElizabethMacaulayBMCTeacher of ADT (ECT)
DavidMartinDMASenior Leader- Standards and B4L
NathanMatthewsNMATeacher of Geography (ECT)
ChloeMaullCMATeacher of English
IanMillerIMISenior Leader – KS3 Progress & Learning
JessicaMillwardJMITeacher of English  & Assistant Head of Upper School
LeighMooreLMOPrincipal (Deputy DSL)
KirstyMorganKMRTeacher of Science &  Deputy Head of Lower School (Y7)
KayMorgan-GreenKMODirector of SEND (SENDCO)
LaurenNewmanLNETeacher of Dance/PE (Maternity Leave)
RowenaOrmeRORTeacher of MFL & Deputy Head of Middle School (Y10)
HayleyOvertonHOVLead Teacher: KS2-3 English
JessicaPaillinJPAAssistant Head of Faculty - Humanities
HayleyParkerHPATeacher of Vocational
HeenaPatelHPTTeacher of English & Literacy coordinator
KarenPearceKPETeacher of English
RussellPhillipsRPHTeacher of Art, Design & Technology/Music
JessicaPlatfordJPLTeacher of Geography (ECT)
LouiseReynoldsLREHead of Faculty - Humanities
KarenRileyKRIDirector of STEM
Michael RileyMRITeacher of Science 
HelenRobinsonHRBTeacher of History (ECT)
HelenaRock-SawyerHROHead of Faculty - Performing Arts SLE
AlynRoseAROTeacher of PE (ECT)
AshleaRyderARDTeacher of PE (ECT)
RobertSalawa-AdamRSATeacher of Maths (ECT)
PurdeepSinghPSIAssistant Head of Lower School / Teacher of Science 
CraigSmithCSMSenior Assistant Principal – Safeguarding, Equality & Diversity (DSL)
LauraSouthallLSOAssistant Head of Faculty – English (Maternity Leave)
StephanieStephensonSSTTeacher of PE (Maternity Leave)
RyanTottyRTOTeacher of PE/Science
SarahTurnerSTUTeacher of Science (ECT)
MykWagstaffMWAVice Principal (DSP) SLE
MarionWalkerMWLTeacher of Maths
HannahWallHWAKS2-3 Gaining Ground Tutor
NicolaWantuchNWAHead of Faculty – Science (Maternity Leave)
ZoeWardZWATeacher of SEND (UNQ)
KarlWebsterKWETeacher of Maths & Head of Upper School
SallyWilkinsonSWITeacher of English (0.6)
RhysWilliamsRWITeacher of English/ Aspire to HE coordinator 
SianWoolvinSWOHead of Faculty – RSHE

Learning support staff

JulieBirleyJBILSA
ZaraBrantZBRLSA Apprentice
SuzanneBurgessSBULSP
NickChaddNCHLSP
DawnFryerDFXLSP
AmandaHadleyAHALSA and Literacy Interventions
SusanHarveySHALSA (0.6)
MaryannHickmanMHIHLTA – WOA 6
StaceyJonesSJNLSA Apprentice
KamKaurKKALSP  - EAL
MavisLeeMLELSA
JuliePittJPILSA (0,6)
KeithPullingerKPULSP
DonRobinsonDROLSA
KimSlaterKSLLSP - ARC
JackWelchJWEHLTC
DebbieWilkinsonDWILSA (0.4)

Pastoral and safeguarding support staff

JayneCooperJCPSenior Leader - Attendance, Engagement and Admissions Manager
JanieColeJCOAttendance, engagement and Admissions assistant
JennyHolfordJHOSchool Counsellor
AisheIrfanAIRTherapeutic Mentor
LeeannJamesLJASafeguarding Pastoral Manager (DSP)
JulieJonesJJOPastoral Manager Upper School
WayneJonesWJOWe Care Assistant
LornaLawLLOTeam Ambition
YanaMorganYMOEarly Help Manager (DSP)
FionaMoultonFMOHome School Liaison Officer
AlisonNicklinANIPastoral Manager Upper School
AdrianRyderARYTeam Ambition
PaulWagstaffPWABehaviour Support Manager
StanWelshSWETeam Ambition
TraceyWhiteTWHSafeguarding/ Team Ambition
TanyaWhitehouseTWIPastoral Manager Lower Schoool
JaneWigmanJWIPastoral Manager – SEND
JoWillettsJWLMedical Officer

Business and curriculum support staff

ZoeBagshawZBAReceptionist
SusanBrighamSBRSEND Administrator
TraceyClarkeTCLTechnician - ADT
GailCollinsGCOFinance Officer
JoanneDenhamJDELearning Resource Centre
TerryFitzgeraldTFITechnician – ADT
SukiGahirSGAReading Recovery & Resources Assistant
RosGrahamRGRRaising Standards Manager
LindaGoodhandLGOStudent Support - Cover
AndrewGreenfieldAGRStudent Support - Cover
NatalieHowenNHOReceptionist (PT)
JemmaHughesJHUFinance Assistant
Shirley-AnnJonesSJORaising Standards Administrator
ShahidMahmoodSMATechnician – Science
RebeccaPloverRPLReceptionist / WEX Admin
LaurellSterlingLS2Student Support - Cover
BradleyTandyBTATechnician – Science
AntTaylorATAOperations Manager
StephanieThompsonSTHPA to Principal
MaureenThompsonMTHRaising Standards Assistant – Exams Officer
JudithWickJWKFinance Director